Перший день Великого посту

7 березня 2011 року, в понеділок першого тижня Великого посту, Преосвященнійший єпископ Переяслав-Хмельницький і Бориспільський Епіфаній звершив уставні богослужіння (утреню, часи, зображальні і вечірню) у Свято-Михайлівському храмі Видубицького монастиря. Після богослужіння владика прочитав молитву на початок посту.

Увечері, єпископ Епіфаній прочитав першу частину Великого покаянного канону преподобного Андрія Критського у Спасо-Преображенському трапезному храмі Видубицького монастиря.

***********************************************************************

Першого тижня Великого посту, на Великому повечір'ї понеділка, вівторка, середи і четверга по частинах, а на утрені Четверга п'ятої седмиці Великого посту в повному обсязі читається Великий покаянний канон преподобного Андрія Критського. Складений майже 1200 років тому, Великий покаянний канон в усьому, окрім розмірів, подібний до інших. Втім, він має ще й ту особливість, що складається з дев'яти пісень, на відміну від звичайних богослужбових канонів, які не мають другої пісні. До тропарів канону додається приспів: «Помилуй мене, Боже, помилуй мене». Пізніше Церква додала до них ще 40 на честь його укладача й на спомин про Марію Єгипетську. Таким чином, називаючись Великим за своїм змістом, висотою думки й силою її висловлення, канон святого Андрія називається також Великим і за своїм обсягом, тому що всі інші подібні твори містять у собі близько 30 піснеспівів або трохи більше.

Преподобний Андрій Критський, зібравши у Великому каноні воєдино події старозавітної й новозавітної історії від падіння праотця Адама до Вознесіння Христового, подає їх у дусі глибокого сердечного каяття, з надзвичайною майстерністю співставляючи кожну з них зі станом грішної душі. Зі священної скарбниці Святого Письма він бере найсильніші приклади для покаяння й морального вдосконалення. У ньому пропонуються християнам різноманітні зразки праведного життя для наслідування та приклади життя нечестивого для їх уникнення, а також спасенні уроки покаяння й молитовного діяння.

Цей канон можна назвати покаянним плачем, що розкриває нам увесь безмір, усю безодню гріха й перевертає душу каяттям і надією. Перед поглядом грішника проходять постаті, діяння і події світу старозавітного й новозавітного, в яких з особливою силою відобразилися значення й сила гріха, а також гідність святого життя; його увазі пропонується вся Священна історія на прикладах благочестя й нечестя її персонажів, їхнього навернення до Бога та нерозкаяності у гріху. Крім прикладів із Священної історії творець канону вказує на живий приклад великого падіння й повстання в особі подвижниці Марії Єгипетської, яка досягла високого ступеня святості.

Свята Церква пропонує нам саме ці піснеспіви в перші дні Великого посту, Адже піст - це час покаяння й очищення. Увесь канон преподобного Андрія спрямований на пробудження людської душі від гріховного сну, на розкриття перед нею згубності гріховного стану, на спонукання до суворого самовипробування, самоосуду й каяття, до зненавидження гріхів і до виправлення життя.

.

yuvilej2.jpg